Osoby uprawnione
-
Rodzic
-
Opiekun prawny,
-
Opiekun faktyczny dziecka (osoba, która opiekuje się dzieckiem i wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka).
Wysokość świadczenia wychowawczego
Świadczenie wychowawcze wynosi 500 złotych miesięcznie na dziecko do dnia ukończenia 18-go roku życia.
Wymagane dokumenty do wniosku świadczenie wychowawcze
Dokumenty dotyczące wnioskodawcy:
Potwierdzenie tożsamości – dokument tożsamości do wglądu
Wymagane dokumenty zależne od indywidualnej sytuacji:
-
odpis orzeczenia sądu wskazującego na pozostawanie dziecka pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach
-
zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka.
-
orzeczenie sądu opiekuńczego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka.
-
Karta pobytu – w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
-
Karta pobytu i decyzję o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub inny dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który uprawnia do wykonywania pracy.
-
Inne dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.
Koordynacja świadczeń na terenie Unii Europejskiej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawoi informuje, że zadania dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze mi.in. świadczenia wychowawczego są realizowane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.
Do zadań tych należy pełnienie funkcji instytucji właściwej w związku z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w przypadku przemieszczania się osób w granicach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.